سیویل سان
تولید کننده تجهیزات قالب بندی بتن
مهره خروسکی

مهره خروسکی چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست محتوا
مهره خروسکی یا مهره بولت چیست؟

مهره خروسکی یا مهره بولت در صورتی که پشت بند قالب بتن از سولجر باشند، جهت مهار بولت همراه با واشر پشت بند سولجر یا همان واشرکاس به کار می رود. جنس مهره خروسکی از آهن می باشد. با توجه به شرایط محیط مورد استفاده به صورت گالوانیزه یا سیاه تولید می گردد. اگر به دنبال مهره ای هستید که بتوان آن را به راحتی با نیروی دست باز و بسته کرد ، قطعا مهره خروسکی بهترین گزینه می باشد. مهره های خروسکی دارای دو زایده بالا آمده با لبه نرم می باشد. به راحتی می توان با دست، قسمت سوراخ مهره را روی پیچ گذاشت و با دست آن را به سرعت حول پیچ چرخاند. باز کردن آن نیز اگر زیاد سفت نشده باشد و یا پیچ زنگ نزده باشد کار آسانی است.

چگونگی استفاده از مهره خروسکی

طریقه استفاده از مهره بولت به این صورت می باشد که بولت از سوراخ ایجاد شده در قالب فلزی بتن عبور می کند ،توسط مهره و واشر کاس از دو طرف قالب مهار می شوند. لازم به ذکر است  فشار زیادی بر اثر بتن ریزی روی قالب ایجاد می شود. به همین دلیل مهره بولت و واشر کاس باید از کیفیت مرغوبی برخوردار باشند تا بتوانند فشار حاصل شده از بتن را تحمل کنند. 

آلیاژ مهره خروسکی باید از چدن نشکن باشد تا بتواند فشار زیادی را تحمل کند. هم اینکه در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد. تا بتوان مهره را برای دفعات بعد در پروژه های مختلف نیز مورد استفاده قرار داد.

کاربرد مهره خروسکی یا مهره بولت

در دیوار های دو طرفه برای اینکه دیوار هنگام بتن ریزی از هم باز نشود، بولتی توسط دیوار قرار می گیرد و به صورت افقی از هر دو قالب رد می شود. مهره سر بولت بسته و پشت واشر قرار گرفته می شود. البته در جاهای دیگر هم کاربرد دارد. از دیگر کاربرد های مهره خروسکی میتوان به اتصال سولجر توسط بولت عصایی به پانل دیوار اشاره کرد. در این حالت سولجر توسط بولت عصایی به دیوار وصل می شود و توسط مهره بولت سفت می شود. در این روش کل قالب های دیوار به صورت یکپارچه در می آید و توسط جرثقیل جا به جا می شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت قالب بتن کلیک نمایید

این مقاله را با دوستان به اشتراک بگذارید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

۳.۵/۵ - (۲ رای)
تیم تولید محتوا سیویل سان

درباره تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای سیویل سان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه ابزار و مصالح ساختمان را تهیه کنیم، با ما همراه باشید.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *