سیویل سان
تولید کننده تجهیزات قالب بندی بتن
واشر کاس (واشر تخت)

واشر کاس چیست؟ چه کاربردی دارد؟

واشرها در صنعت ساخت و ساز استفاده فراوانی دارند و در مدل­ های مختلفی ساخته می­ شوند. به صورت کلی واشرها برای جلوگیری از لقی پیچ و مهره­ ها و جهت توزیع بار آنها استفاده می­ شوند. واشرها در زیر یا روی مهره برای استحکام بیشتر قرار می ­گیرند. زیرا نیروی اصطکاکی مهره بر روی پیچ کم است و با اضافه کردن واشر بین مهره و قطعه اتصال، مقدار اصطکاک را افزایش می دهد که از بازشدن مهره جلوگیری می­ کند. در این مقاله به بررسی واشر کاس (کاست ، بشقابی ، تخت) ، کاربرد و نحوه­ استفاده از آن می پردازیم.
فهرست محتوا

واشر کاس چیست؟

واشر کاس (واشرتخت) قطعه ­ای مربعی شکل و فلزی و از قطعات پرکاربرد در فرآیند قالب بندی بتن است که همراه با مهره خروسکی مورد استفاده قرار می­ گیرد. وظیفه این واشر ایجاد سطح اتکای زیاد به منظور توزیع نیرو و جلوگیری از لهیدگی موضعی می­ باشد. فرم خاصی که به واشر بشقابی داده شده است قابلیت توزیع نیروی آن را افزایش داده و به این ترتیب امکان استفاده از حداکثر ظرفیت بلت را نیز فراهم می ­کند.

واشر تخت بلت هایی که توسط حفره ایجاد شده و از قالب­ ها عبور می­ کنند را مهار می کند. جنس سخت این قطعه می­ تواند فشار حاصل شده را به خوبی تحمل کند و به همراه مهره خروسکی برای اتصال بولت تمام رزوه و بولت عصایی به سولجر استفاده می شود. به همین علت واشر کاس به واشر پشت سولجر نیز شناخته می­ شود. به ازای هر بولت ۲ عدد مورد نیاز می ­باشد.

شکل خاص و تو رفتگی که در واشر بشقابی ایجاد می­ کنند، برای مقاومت و تحمل بیشتر بار است و با ایجاد سطح اتکای بهتر؛ باعث توزیع نیرو می­ شود. حفره وسط این قطعه نیز برای رد شدن بولت از آن تعبیه شده است. واشر کاس با نام های واشر کاست، واشر بشقابی، واشر تخت و واشر پشت سولجر در بازار شناخته می ­شود.

 

کاربرد واشر کاس

کاربرد اصلی واشر تخت، مهار و کنترل بار وارده از دیواره­ های قالب بتن است. این قطعه پشت بلت و وقتی که از سولجر در پشت بند قالب استفاده شود بکار می ­رود. واشر تخت باعث شده تا توزیع نیرو به یک اندازه صورت گیرد و در نتیجه از لهیدگی موضعی تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند و به دلیل ساختار و شکل ظاهری که دارد موجب شده تا امکان استفاده از حداکثر ظرفیت بلت مهیا شود.

همانطور که اشاره شد برای کنترل و مهار بار وارد از بتن به دیواره ­ها باید از بولت­ ها به منظور دوختن طرفین قالب ها استفاده کرد. این عمل به شرح زیر است : پشت قالب­ ها سولجرهایی قرار داده می­ شود. سولجرها نقش پشت بندی و حمایت از قالب­ ها را دارند. بولت از حفره داخل قالب­ ها عبور داده می­ شود. حال نیاز است تا به وسیله بولت حمایت از قالب­ ها انجام شود. بدین منظور در طرفین قالب از دو واشر کاس و مهره خروسکی استفاده می شود. باید توجه داشت که از واشرکاس نمی ­توان بجای واشردولول استفاده نمود.

 

نحوه استفاده از واشر کاس

ابتدا سولجر در پشت قالب به عنوان پشت بند قرار می گیرد. به منظور کنترل و مهار کردن قالب از بولت، واشر کاس و مهره خروسکی استفاده می­ شود. بولت ایجادشده از حفره  قالب عبور می­­ کند. توسط مهره خروسکی و واشر کاس از دوطرف قالب مهار می­ شود. در انتهای بولت قرار می گیرد و بلت عبوری از قالب را محکم می­ کند. فشار نیروی زیادی در هنگام بتن ریزی بر روی قالب­ ها وارد می شود. مهره خروسکی و واشر کاس باید از کیفیت مرغوبی برخوردار باشند تا بتوانند فشار حاصله از بتن را تحمل کنند و در صورت مرغوب نبودن، ممکن است در حین کار بشکنند.

 

ویژگی­ ها و ابعاد واشر کاست

این نوع واشر باضخامت ورق ۴ یا ۵ میلی متر، در ابعاد ۱۰*۱۰ و ۱۱*۱۱ سانتی متر و وزن تقریبی آن ۳۷۵ تا ۴۰۰ گرم می باشد. واشر تولید شده با ورق ۵ میل به دلیل ضخامت بالاتر، کیفیت بالاتری دارد و مناسب­ تر است. البته لازم به ذکر است که هر چه ورق آن ضخیم تر باشد، قیمت واشر نیز بیشتر است. باید توجه داشت که برای هر بولت نیاز به دو واشر می­ باشد. در بسته های ۲۰، ۳۰ و ۵۰ عددی در بازار توزیع می ­شود. برای اطلاع از قیمت و خرید واشر کاس با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی سیویل سان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۵/۵ - (۲ رای)
تیم تولید محتوا سیویل سان

درباره تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای سیویل سان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه ابزار و مصالح ساختمان را تهیه کنیم، با ما همراه باشید.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش با شرایط ویژه کلیه تجهیزات فلزی قالب بندی بتن قالب فلزی، جک سقفی، اسکافلد و سولجر فروش به صورت اقساط، چک و LC برای اطلاع از شرایط کلیک نمایید